листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Мермерен Комбинат АД, Прилеп ("Мермерен") е информиран дека мнозинскиот сопственик Стоун Воркс Холдингс Кооператиеф У.А. (Stone Works Holdings Coöperatief U.A.) ("Stoneworks") преку блок трансакција се стекна со дополнителни 34.449 обични акции (што претставува 0,7% од издадениот акционерски капитал), со што Stoneworks стана сопственик на 89,1% од издадениот акционерски капитал на Мермерен. Трансакцијата беше извршена на 28 јуни 2018 година.

Објавено на: 29.06.2018 15:30:00
Документ БР.: DOC_10191-323/2018
Урнек: Други ценовно чувствителни информации