листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Почитувани,

 

НЛБ Банка АД Скопје известува дека на ден 28.06.2019 година изврши исплата на дивиденда согласно Одлуката за распределба на дивиденда и утврдување на дивиденден календар на НЛБ Банка АД Скопје за 2018 година. Вкупниот износ на дивиденда кој им се исплаќа на акционерите изнесува 1.484.358.018,00 МКД. Износот на бруто дивиденда по акција изнесува 1.738,00 МКД.

Исплатата на дивиденда се изврши на сите акционери кои имаат сметки во платниот промет или кои имаат доставено уредни инструкции за исплата во предвидениот рок.

Објавено на: 28.06.2019 14:05:20
Документ БР.: DOC_10191-352/2019
Урнек: Други ценовно чувствителни информации