листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Во врска објавата од 31.03.2023 година, со која НЛБ Банка АД Скопје информираше дека Надзорниот одбор донесе Oдлука за именување на Гоце Вангеловски за член на Управниот одбор на Банката, сакаме да Ве информираме дека Гоце Вангеловски ја повлече својата кандидатура за функцијата член на Управниот Одбор од лични причини.

По повлекувањето на кандидатурата од страна на кандидатот, на ден 25.08.2023 година Надзорниот одбор на НЛБ Банка АД Скопје го разгледа повлекувањето на кандидатурата и Управниот одбор донесе Одлука за повлекување на поднесеното Барање до Народната банка на Република Северна Македонија, за претходна согласност за именување на член на Управен одбор на НЛБ Банка АД Скопје.

По повлекувањето на кандидатурата, Гоце Вангеловски останува на досегашната позиција како Помошник на Управниот одбор надлежен за население и корпоративна продажба.

 

Објавено на: 25.08.2023 15:55:29
Документ БР.: DOC_10191-614/2023
Урнек: Други ценовно чувствителни информации