листај по издавач            листај по урнек


Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:

Мермерен Комбинат АД Прилеп известува дека неревидираните финансиски извештаи за 2017 година наместо до 15.03.2018 година ќе ги  објави еден месец подоцна, но најдоцна до 30.04.2018 година.

Одложувањето на објавата се должи на тековни процедури кон Атинската Берза каде компанијата котира со 10% од своите акции, а поврзано со обидот на Pavlidis S.A. Marble-Granite за откуп на ELPIS-ите (потврди од Грчкиот депозитар).

 

Објавено на: 05.03.2018 15:11:03
Документ БР.: DOC_10191-108/2018
Урнек: Други ценовно чувствителни информации